Průmyslová výroba nastaví eurozóně zrcadlo
Poslední den tohoto týdne otevřou česká data ohledně běžného účtu platební bilance. Na rozdíl od zahraničního obchodu, který se stále pohybuje v plusu, skončila v září celková platební bilance se záporným saldem, a to ve výši necelých 9 mld. Kč.
Analytici očekávají, že v říjnu by se však situace mohla obrátit a bilance by tak mohla skončit s aktivním saldem. Mediánový odhad odpovídá přebytku ve výši 7 mld. Kč.
Ze zahraničí dorazí o něco později výsledek průmyslové produkce v eurozóně za měsíc říjen, který však pravděpodobně bude dalším měsícem, kdy výroba zažije propad. Relativně větší pokles by měl přijít v meziročním srovnání, kdy podle odhadu trhu výroba zůstane o téměř 2 % nižší než v říjnu minulého roku, zároveň by však tempo poklesu zpomalilo oproti zářijovým -2,8 %. V meziměsíčním srovnání se očekává o něco mírnější pokles produkce (odhad -0,1 % vs -2 % v září). Průmysloví výrobci tak eurozóně nastaví zrcadlo, ve kterém by mělo být jasně vidět, že hospodářská kondice měnového bloku zdaleka není ideální a vyžaduje pozornost i s ohledem na očekávané výzvy, které přijdou v nadcházejícím roce.
Pohled zpět:
Včerejší zasedání ECB přineslo široce očekávané snížení referenčních úrokových sazeb o 25 bb. Podle informací Reuters se původně asi pětice z 26členné Rady guvernérů snažila prosadit razantnější snížení o 50bb s odkazem na hrozbu zavedení cel ze strany USA, které by ještě více zhoršily už tak chmurný výhled růstu eurozóny. Nakonec však podle vyjádření prezidentky Lagardové bylo rozhodnutí Rady jednohlasné, protože recesi centrální bankéři na obzoru nevidí, ačkoli očekávaný růst HDP byl v nové prognóze ECB snížen. Očekávání ECB ohledně inflace zůstala téměř beze změny. Aktuálně tak situace umožňuje pokračovat se snižováním sazeb po menších krůčkách, otázkou však zůstává, kde se proces zastaví, neboť Lagardová explicitně zmínila také výši neutrální úrokové sazby, kterou vnímá v rozmezí 1,75-2,5 %. Naše aktuální prognóza počítá s postupným poklesem sazeb až na 1,75 % v případě depozitní sazby.
Dále včera dorazil výsledek výrobní inflace v USA, která trhy překvapila směrem výše, když v meziměsíčním vyjádření zrychlila z revidovaných 0,3 % v říjnu na 0,4 % v listopadu (vs mediánový odhad 0,2 %). V meziročním srovnání pak růst výrobních cen vyskočil dokonce až na 3% hranici (vs odhad 2,6 %), říjnový výsledek byl zároveň revidován z 2,4 na 2,6 %. Jádrová inflace zůstala po revizi říjnového výsledku (z 3,1 na 3,4 % r/r) na svém. Americký dolar reagoval zpevněním nejen vůči euru, což mu prostřednictvím tzv. dolarového indexu nahrává k uzavření svého nejlepšího týdne za poslední měsíc, jelikož sázky trhu ohledně zasedání Fedu v příštím týdnu už zůstaly takřka beze změny. Upevnit je pomohl především výsledek spotřebitelské inflace v USA, která tento týden potvrdila očekávání a zůstala na stejných hodnotách jako v říjnu. Pravděpodobnost snížení sazeb Fedu o 25 bb tak nyní dosahuje 94 % (vs 78 % před týdnem).
Kromě ekonomických dat ze zahraničí byla včera publikována i naše nová makroekonomická prognóza s výhledem na příští rok, ke které proběhl i webinář. Jeho záznam si můžete poslechnout na tomto odkazu: https://youtu.be/29bLDm1KeXc
Prezentace z webináře je k dispozici zde: https://investice.rb.cz/?c15004[key]=5369
Kompletní publikace je k dispozici zdarma zde: https://investice.rb.cz/?c15004[key]=5368
Obchodování na akciových trzích včera bylo smíšené, v USA akcie převážně klesaly, když index S&P 500 poklesl o 0,54 %. Naopak evropským titulům se dařilo lépe, německý DAX porostl o 0,13 %, pražská burza skrze index PX dokonce o 0,96 %. Koruna včera vůči euru opět posílila a pohybuje se okolo úrovně 25,05 EUR/CZK.