Benzín je nejlevnější od doby ještě před invazí Ruska na Ukrajinu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, benzin stojí v průměru 35,48 koruny za litr a nafta 33,73 koruny za litr. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil za poslední týden o 52 haléřů a nafta o 53 haléřů. Paliva zlevňují zhruba od poloviny července, benzin byl naposledy levnější letos před takřka třemi roky v říjnu 2021.

Benzín je nejlevnější od doby ještě před invazí Ruska na Ukrajinu
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Nafta pak loni na začátku srpna, kdy ovšem ještě dozníval efekt nižší spotřební daně z ní.

Pohonné hmoty přitom zlevní i v příštích sedmi dnech, a to o přibližně 30 haléřů na litr. V posledních zhruba dvou týdnech totiž ropa Brent přešla z poklesu spíše ve stagnaci, ovšem pří mírně posilující koruně vůči dolaru. Kombinace těchto dvou efektů a současně setrvačnost dopadů předchozího vývoje povede právě ke zmíněnému zmírnění razance poklesu cen pohonných hmot v ČR.

Reklama

Cena ropy Brent ovšem i tak za celý letošek klesá, o přibližně 3,7 procenta. Předminulý týden dokonce ropa Brent uzavřela pod hodnotou 70 dolarů za barel, což se stalo vůbec poprvé od roku 2021.

Ropa zlevňuje kvůli přetrvávajícím obavám z poměrně slabé globální poptávky po ní, dané v prvé řadě slabším než předpokládaným hospodářským růstem Číny.

Reklama

Zlevňování pohonných hmot je obecně dobrou zprávou pro vládnoucí politiky, nejen v Česku. Mohou zlevnění vydávat za svůj úspěch, ačkoli příčinou je nyní zejména právě ekonomické zadrhávání Číny, největšího dovozce ropy na světě. Tudíž levnější pohonné hmoty jsou spíše odrazem neúspěchu politika, a to toho jménem Si Ťin-pching.

Náramně propad cen ropy hraje do karet Kamale Harrisové. Ropa totiž příliš neroste ani po včerejší větší než očekávané redukci úrokových sazeb – první redukci od roku 2020 – v podání americké centrální banky.

Ropa tedy klesá, zatímco akcie v USA i ve světě obecně rostou. Pro Harrisovou ideální, ne úplně běžná (ropa se často cenově vyvíjí v tandemu s akciemi) kombinace. Američané si připadají bohatší, a navíc ještě cestují levněji, což ona může pár týdnů před volbami vyložit jako dvojí úspěch nynější administrativy, jejíž je viceprezidentkou.

Více o benzín komodity ropa

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama