Do pěti let pravděpodobně vznikne digitální euro
Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), dala jasně najevo, že...
Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), dala jasně najevo, že to s plány na zavedení digitálního eura myslí zcela vážně. Na akci Reuters Next dokonce uvedla, že by digitální euro mělo vzniknout již v příštích pěti letech. Rada guvernérů ECB bude o celé záležitosti jednat již v první polovině letošního roku.
Podle Lagardeové je v otázce digitálních měn nejdále Čína, která se digitálnímu jüanu věnuje již několik let. Čínská digitální měna je však častým terčem kritiky. Její odpůrci se obávají, že by mohla vést k větší kontrole nad obyvatelstvem. Bude totiž přímo řízena centrální bankou a umožní čínskému režimu získat větší kontrolu nad toky peněz v ekonomice. V budoucnu by tak například odpůrci režimu mohli být odstřiženi od finančních zdrojů, což by upevnilo moc současných představitelů Číny.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/17547713/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
Kvůli negativním ohlasům na digitální jüan lze očekávat kritiku i digitálního eura. Zvláště odpůrci takzvané bezhotovostní ekonomiky, ve které již neexistují fyzické bankovky a mince, se zřejmě budou bouřit. Sporné budou hlavně otázky týkající se soukromí, ochrany osobních údajů a ochrany před pozorováním lidí veřejnými institucemi.
Christine Lagardeová se rovněž vyslovila pro regulaci bitcoinu. Tato kryptoměna je údajně vysoce spekulativním investičním nástrojem, který umožňuje provádění podezřelých obchodů a praní špinavých peněz. Šéfka ECB tak veřejně a velmi přísně vystoupila proti bitcoinu, který v poslední době roste na oblibě.
[sc:articleform id=10 articleid=1516]
"Zavedení digitálního eura může být první krok na cestě k bezhotovostní ekonomice, kde budou moci být kontrolovány všechny provedené transakce. To by sice usnadnilo boj proti podsvětí, ale také výrazně zasáhlo do svobod lidí."