Hrozící pád francouzské vlády dál oslabuje euro
Dnešek bude ve znamení prvních dat z trhu práce v USA v rámci tohoto týdne, konkrétně půjde o průzkum JOLTS amerického Úřadu pro pracovní statistiky. Průzkum se zaměřuje na nabídku pracovních míst, fluktuaci zaměstnanců a další aspekty pracovního trhu, nejzajímavějším číslem však bude počet volných pracovních míst.
Ten zachycuje počet neobsazených pozic, které zaměstnavatelé aktivně nabízejí, což signalizuje poptávku po pracovní síle. Od svého vrcholu v březnu 2022, kdy poptávka činila přes 11,5 mil. pozic, počet míst trendově klesá až na zářijových 7,44 milionu. V říjnu trh očekává mírné zlepšení situace a nárůst počtu otevřených pozic na 7,52 mil.
Pohled zpět:
Včerejší den otevřel listopadový výsledek indexu nákupních manažerů (PMI). Ten odkryl další zhoršení podmínek v českém zpracovatelském průmyslu (46 bodů vs 47,2 v říjnu), a dokonce v silnějším tempu, než očekávala analytická obec (medián 47,0). Zásadním problémem je stále slabá poptávka, a to zejména ze zahraničí, kdy nové exportní zakázky klesaly nejrychlejším tempem za poslední čtyři měsíce. To se projevilo i v poklesu obchodní důvěry, která je nyní nejslabší za 10 měsíců.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5350
Odpoledne ministerstvo financí zveřejnilo zprávu o plnění státního rozpočtu ke konci listopadu, kdy došlo k dramatickému skokovému prohloubení deficitu o téměř 60 mld. Kč (-259,2 mld. vs -200,7 mld. v říjnu). Z hlediska sezónnosti se však nejedná o nadměrné zhoršení, meziročně je navíc saldo stále o 9,9 mld. Kč nižší. V prosinci očekáváme další prohloubení deficitu, přičemž otázkou zůstává případný vyšší nárůst v rámci mimořádných výdajů na pomoc po povodních. Zbývající prostor ve výši 22,8 mld. Kč do výše plánovaného salda ke konci roku by však měl být dostatečný k udržení schváleného rozpočtového plánu.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5352
Ze zahraničí v rámci ekonomických dat dorazil nejprve podíl nezaměstnaných v eurozóně, který v souladu s očekáváními skončil v říjnu již po třetí v řadě na historicky nejnižší úrovni 6,3 %. Ze Spojených států dorazil nejprve finální výsledek PMI dle S&P, který porostl a skončil těsně pod klíčovou hranicí 50 bodů (49,7). Zásadnější údaj však přišel z amerického institutu ISM, jehož širší indikátor PMI ve zpracovatelském průmyslu zaznamenal rovněž zlepšení (48,4 bodů vs 46,5 v říjnu), dokonce překonal očekávání (47,5), když nové objednávky poprvé za osm měsíců vzrostly nad 50bodovou úroveň. Celkový index však zůstává pod hranicí expanze, přičemž výhled je podle výrobců nejistý i s ohledem na možná cla na čínský dovoz a pomalejší pokles úrokových sazeb v příštím roce.
Akciovým trhům se vstup do posledního měsíce v roce vydařil, americký index S&P 500 posílil o 0,24 %, evropské tituly si vedly ještě lépe, když německý DAX přidal 1,57 % a pražský PX posílil o 1,34 %. Investorům se však již méně zamlouvala společná měna EU, kterou táhla dolů zejména politická nestabilita ve Francii. Na základě nedosaženého kompromisu ohledně návrhu rozpočtu a snahy premiéra Barniera obejít souhlas parlamentu skrze krizový mechanismus, včera opoziční strany v čele s Marine Le Penovou předložily návrh vyslovení nedůvěry vládě, která tak s vysokou pravděpodobností může padnout již ve středu. Navzdory uklidnění dluhopisových trhů z konce minulého týdne včera spread mezi francouzskými a německými 10letými dluhopisy v reakci vystoupal o více než 8 bazických bodů nad 88 bb, a tak se opět drží na nejvyšších úrovních od poloviny roku 2012. Koruna vůči euru posilovala a ve večerních hodinách mířila směrem k úrovni 25,20 EUR/CZK.