Huawei chce navzdory sankcím USA znovu být lídrem v oblasti chytrých telefonů

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies se nevzdá a navzdory americkým sankcím se nakonec vrátí...

Huawei chce navzdory sankcím USA znovu být lídrem v oblasti chytrých telefonů
 Redakce
Redakce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies se nevzdá a navzdory americkým sankcím se nakonec vrátí "na trůn" trhu s chytrými telefony. Během nedávného setkání se zaměstnanci Huawei to řekl předseda správní rady Kuo Pching. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Bývalý americký prezident Donald Trump čínskou firmu v květnu 2019 zařadil na černou listinu, a znemožnil jí tak nakupovat důležité technologie amerického původu. Argumentoval přitom obavami o národní bezpečnost. Loni Trumpova administrativa omezila přístup čínské společnosti k čipům vyvinutým či vyráběným s využitím amerických technologií.

"Všichni vědí, že telefonní čipy potřebují pokročilé technologie malých rozměrů a s nízkou spotřebou energie. Společnost Huawei je může navrhnout, ale nikdo nám je nepomůže vyrobit: jsme v pasti," uvedl Kuo. Dodal nicméně, že problém lze vyřešit.

Reklama


"Společnost Huawei bude i nadále působit v oblasti mobilních telefonů a s pomocí neustálého pokroku ve výrobě čipů se nakonec vrátí na trůn chytrých telefonů," uzavřel.

Reklama


Podle analytické společnosti Canalys společnost Huawei, kdysi krátce největší světový prodejce chytrých telefonů, ve druhém čtvrtletí poprvé po více než sedmi letech vypadla z žebříčku pěti výrobců chytrých telefonů, kteří mají nejvíce dodávek na čínském trhu. Předběhly ji mimo jiné firmy Vivo, Oppo či Xiaomi.


Huawei loni prodal divizi levných telefonů Honor v naději, že se mu podaří oživit prodej, když se oddělí od mateřské firmy zasažené sankcemi. Tržby společnosti se v letošním prvním pololetí propadly o 29 procent, což je největší pokles za dobu existence firmy. Tržby spotřebitelské divize, kam spadají i chytré telefony, se propadly o 47 procent na 135,7 miliardy jüanů (455,4 miliardy Kč).


Spojené státy společnost Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá. Vedení Huawei nepředpokládá, že administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena firmu z černé listiny odstraní.


Zdroj: ČTK




"Čína zbohatla na kopírování technologií ze západního světa. Zatímco naše společnosti masivně investovaly do výzkumu a vývoje, čínské firmy se učily z našich chyb a dosáhly technologického pokroku s výrazně nižšími náklady. Takové chování již není možné. Západní svět se musí začít bránit a důsledně vymáhat dodržování práv duševního vlastnictví."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama