Hypoteční trh pokračuje v nastolených trendech

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech klesá již deset měsíců v řadě...

Hypoteční trh pokračuje v nastolených trendech
 Redakce
Redakce

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech klesá již deset měsíců v řadě. V lednu letošního roku dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 1,94 procenta, což bylo o 0,02 procentního bodu méně než v prosinci loňského roku. Oproti lednu loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,36 procenta, došlo ke snížení o 0,42 procentního bodu.

Trendy na hypotečním trhu se z loňského roku překlopily do nového roku. Úroková sazba stále hledá pomyslné dno. Postupně se vyčerpávajícím impulsem je pro snižování úroků na hypotékách nastavení základní úrokové sazby v ekonomice ve výši 0,25 procenta. Pravděpodobně jsme již jen kousek ode dna, od kterého se brzy odrazíme a hypoteční sazby začnou růst. Lidé, kteří uvažují o sjednání hypotéky, by proto neměli příliš dlouho otálet. Jinak je možné, že propásnou nejlepší příležitost ke sjednání úvěru na bydlení.

Reklama

Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:


Reklama

V prvním měsíci nového roku bylo poskytnuto 8 380 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 24,94 miliardy korun. Oproti lednu 2020 došlo k navýšení počtu poskytnutých hypoték o 1889, což ukazuje na přetrvávající vysoký zájem ze strany klientů. Meziročně došlo k navýšení objemu poskytnutých hypoték o 8,06 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky přitom stoupla na 2 976 346 korun.

Z pohledu lidí můžeme říct, že nejvýraznější překážkou pro nákupy nemovitostí zůstávají jejich vysoké ceny. Koronavirová krize sice vedla k výraznému snížení hrubého domácího produktu, nicméně to neodradilo ke snížení poptávky po vlastnickém bydlení. Výrazný nárůst cen je kromě bytů a domů evidován i u stavebních pozemků. To v kombinaci s rostoucí cenou stavebních prací věští další růst cen na realitním trhu v budoucnosti.

[sc:articleform id=10 articleid=1558]




"Na trhu je nadbytek peněz, pro které se hledá uplatnění. V zahraničí proto můžeme sledovat nové rekordy na akciových trzích. V České republice nemá obchodování s akciemi silnou tradici, proto přebytečné peníze tečou na realitní trh. To vede k výraznému růstu cen i v době koronavirové krize."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS



Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama