Hypotéku je lepší vzít si pozdě nežli ještě později

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dál stoupá. V srpnu dosáhla dle Fincentra Hypoindexu...

Hypotéku je lepší vzít si pozdě nežli ještě později
 Redakce
Redakce

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dál stoupá. V srpnu dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,32 procenta, což bylo o 0,09 procentního bodu více než v červenci. Oproti srpnu loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,11 procenta, došlo k navýšení o 0,21 procentního bodu.

Úrokové sazby na hypotékách budou s největší pravděpodobností narůstat i v následujících měsících. To bude podpořeno růstem úrokových sazeb v ekonomice, kterým bude Česká národní banka bojovat proti vysoké inflaci. I přes rostoucí sazby na hypotékách stále platí, že jsou výrazně nižší než inflace, takže vypůjčené prostředky se v reálné kupní síle peněz v podstatě splácejí samy. To motivuje Čechy k čerpání hypotečních úvěrů ve vysokých objemech.

Reklama

 

Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama



Ze současného vývoje je zřejmé, že nejlepší doba na hypoteční úvěry je za námi a nyní se podmínky každý měsíc zhoršují. Platí však pravidlo, že lepší je čerpat hypoteční úvěr pozdě nežli ještě později. Přestože lze očekávat, že rostoucí úroky povedou k ochlazení zájmu o úvěry na bydlení, stále budou čerpány v nadprůměrných objemech. To sice sníží vysoké tempo růstu cen nemovitostí, nicméně ceny na realitním trhu dál porostou.

 

Objem nových hypoték v srpnu dosáhl na úroveň 33,73 miliardy korun. Celkem přitom bylo vzato 10 444 hypotečních úvěrů, takže lidé si průměrně půjčovali 3,23 milionu korun. Před rokem byla průměrná výše hypotéky jen 2,79 milionu korun. Kvůli vysokým cenám nemovitostí si však lidé musí půjčovat více peněz. Tím se zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení u lidí s průměrnými a nižšími příjmy.


[sc:articleform id=10 articleid=1558]




"Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama