Inflace v Německu vzrostla pomaleji, dnes je na řadě údaj za celou eurozónu
Výkon českého hospodářství je zatím v letošním roce spíše zklamáním, když po slušném vyšlápnutí do nového roku v tempu +0,4 % k/k pak ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila své tempo růstu na 0,3 % v mezikvartálním vyjádření, čímž zaostala za očekáváními.
Dnes bude hlavní ekonomickou událostí pro tuzemskou ekonomiku zveřejnění zpřesněného odhadu růstu HDP ve třetím kvartále. Růst byl dosud tažen zejména domácí spotřebou, která se však z krizových let zatím zotavuje jen velmi pozvolna. Hlavním zklamáním a rizikem pak je i poptávka ze zahraničí, zejména v rámci Evropy, jejíž hospodářské oživení probíhá rovněž v opatrném módu.
Z Německa dnes již dorazila první data, a to za maloobchodní sektor, jehož výkonnost je v letošním roce značně rozpačitá a rozkolísaná, když meziroční růst tržeb osciluje mezi -4,5 až +3,8 %. Rozkolísaná je i meziměsíční dynamika, přičemž výjimkou nebyl ani říjen, kdy tržby poklesly o 1,5 % m/m (vs +1,2 % v září). Během dopoledne pak dorazí ještě listopadový údaj z trhu práce, a to podíl nezaměstnaných, který by měl po očištění o sezónní vlivy dle odhadů zůstat na svém (6,1 %).
V neposlední řadě dorazí i první odhad listopadové inflace v eurozóně, která se aktuálně vyvíjí poměrně uspokojivě (1,7 % r/r v září, 2,0 % r/r v říjnu). Za růstem cen během října stály zejména potraviny, jejichž ceny stoupaly, a energie, jejichž ceny sice klesaly, ale již výrazně pomaleji. Podobný vývoj očekáváme i v listopadu, kdy by podle našeho odhadu celková inflace mohla mírně zrychlit na 2,2 % r/r. Medián analytiků počítá se zvýšením na 2,3 %. V případě jádrové inflace by vývoj podle našeho odhadu mohl zůstat stejný jako v říjnu (2,7 % r/r), ačkoli mediánový odhad nahrává také spíše mírnému zrychlení (2,8 %). V každém případě by tak dynamika jádrové inflace zůstala strnulejší a na výrazně vyšších hodnotách oproti souhrnné cenové hladině, což může dále ovlivnit i na sázky trhu na výši prosincového snížení sazeb ECB. Aktuálně trh přisuzuje více než 80% pravděpodobnost „cutu“ o standardních 25 bb, s čímž počítá i naše prognóza, ještě v minulém týdnu však sázky na 50bodovou redukci mírně převažovaly.
Pohled zpět:
Včera byl ze zahraničních dat podstatný zejména údaj ohledně inflace v Německu. Během listopadu sice došlo k jejímu zvýšení, oproti odhadům byl však pohyb mírnější, když růst cenové hladiny podle národní metodiky zrychlil z říjnových 2,0 % jen na 2,2 % r/r (vs odhad 2,3 %). V případě inflace měřené harmonizovanou metodikou Eurostatu pak dokonce dynamika cen zůstala beze změny (2,4 % r/r vs odhad 2,6 %). Přes nárůst v meziročním vyjádření však pohledem meziměsíčních dat došlo k poklesu cen ve výši 0,2 % (vs +0,4 % v říjnu) podle národní metodiky, v případě HICP dokonce o 0,7 % (vs +0,4 % v říjnu). Včerejší nižší než očekávaná inflace v Německu by se tak dnes mohla projevit i na výsledku cenové hladiny v rámci celé eurozóny.
Z ekonomických událostí na domácí scéně ještě stojí za zmínku rozhodnutí bankovní rady ČNB ohledně nástrojů finanční stability, kdy došlo k ponechání aktuálních opatření beze změny. Finanční sektor je shledáván odolným vůči případným šokům, zároveň však podle bankovní rady zatím nehrozí riziko nadměrného úvěrování. Ukazatel LTV tak zůstává nastaven na max. 80 % (příp. max. 90 % pro žadatele do 36 let), ukazatele DSTI a DTI zůstávají deaktivovány. Proticyklická kapitálová rezerva pro bankovní sektor má nadále činit 1,25 %.
Akciové trhy v USA včera na Den díkůvzdání zůstaly uzavřeny, a tak investoři obchodovali více na evropských burzách. Výkonnost evropských akcií přitom byla značně příznivá, když souhrnný index EURO STOXX 600 posílil o 0,46 %, užší EURO STOXX 50 pak o 0,54 %, a německý index DAX porostl dokonce o 0,85 %. Pražská burza uzavřela den takřka beze změny (-0,07 %). Koruna se obchodovala po většinu dne okolo úrovně 25,26 EUR/CZK.