Masivní rally na čínských akciích
Minulé pondělí byly zveřejněny německé indexy nákupních manažerů PMI. Zveřejněné hodnoty byly oproti konsenzu trhu výrazně horší. Index PMI v průmyslovém sektoru poklesl z 42,4 bodů na pouhých 40,3 bodů, což odráží další výrazné zhoršení krize německého průmyslového sektoru.
Index PMI v sektoru služeb poklesl z 51,2 bodů na 50,6 bodů. Zdá se tedy, že dosavadní motor německé ekonomiky, sektor služeb, také čeká výraznější určité ochlazení. Kompozitní index PMI německé ekonomiky pak poklesl ze 48,4 bodů na 47,2 bodů. Kompozitní index PMI přitom nejlépe odráží aktuální kondici a krátkodobý výhled německé ekonomiky jako celku do příštích měsíců. Index je již třetí měsíc pod klíčovou 50bodovou hranicí a z toho plyne, že se již tři měsíce v řadě provozní podmínky v německé ekonomice jako celku zhoršují. Německé hospodářství proto velice pravděpodobně nemine alespoň mírná ekonomická recese, když po mírném poklesu HDP ve druhém čtvrtletí je další pokles HDP v aktuálně končím třetím čtvrtletí téměř jistý. Ekonomická recese se přitom obvykle definuje právě jako pokles HDP ve dvou čtvrtletích za sebou.
V úterý byl pak zveřejněn další důležitý konjunkturální indikátor německé ekonomiky, index ifo. Sentiment v německé ekonomice se zhoršil i podle tohoto indikátoru, neboť jeho hodnota poklesla z 86,6 bodů na 85,4 bodů. Zároveň se jednalo o čtvrtý pokles indexu v řadě. Institut ifo mimo jiné uvedl: „Německá ekonomika se dostává pod stále větší tlak.“ Přitom poklesl jak sub-index hodnotící stávající situaci, tak i sub-index očekávání do následujících měsíců. A pokud jde o sub-index za průmyslový sektor, ten poklesl dokonce na nejnižší úroveň od června 2020. Index ifo proto celkově velmi dobře koresponduje s indexy nákupních manažerů PMI.
Ve středu proběhlo zasedání České národní banky. ČNB v souladu s konsenzem trhu snížila základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, o čtvrt procentního bodu na 4,25 %. Celkově šlo ze strany ČNB již o sedmé snížení základních úrokových sazeb v řadě a kumulativně o 2,75 procentního bodu.
Nastavení měnové politiky ČNB nicméně zůstává i nadále poměrně přísné, neboť dvoutýdenní repo sazba v reálném inflačně očištěném vyjádření nyní činí 2,1 %, což je ve srovnání s obdobním před uplynulou extrémní inflační epizodou stále poměrně vysoká hodnota. Prostor pro další snižování dvoutýdenní repo sazby tady proto stále velice pravděpodobně je, a to i ve světle stále dosti malátné kondice českého ekonomiky.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu zveřejnila novou prognózu světové ekonomiky. Hlavním motorem růstu světové ekonomiky přitom i nadále budou rozvíjející se asijské ekonomiky v čele s Indií, Indonésií a Čínou. Naopak silně podprůměrnou dynamiku HDP budeme i nadále pozorovat v Japonsku a Německu, resp. eurozóně.
Čína minulý týden oznámila masivní nové monetární stimuly ze strany čínské centrální banky. Čínské akcie na tento krok reagovaly masivní rally. Čínský akciový index MSCI China tak ve výsledku za celý minulý týden posílil o 16,9 %. Povedený týden přitom zaznamenaly globální akciové trhy jako celek, když globální index MSCI All Country World posílil o 1,8 %. Úspěšný týden zaznamenaly také dluhopisy, když globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate posílil o 0,5 %. Zahanbit se nenechaly ani komodity s tím, že globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return posílil o 2,2 %.
Globální finanční trhy zatím od začátku letošního roku zaznamenaly velmi dobrou výkonnost. Akcie posilují o 17 %, dluhopisy o 4 % a komodity o 6 %.