NVIDIA představila budoucnost: autonomní řízení a robotika

Rok 2025 bude patřit autonomnímu řízení a robotice. Pokud je umělá inteligence bublina, pak se v letošním roce bude i nadále dofukovat.

NVIDIA představila budoucnost: autonomní řízení a robotika
Timur Barotov
Timur Barotov

Americké akcie v pondělí vzrostly v čele s technologickými giganty jako jsou Nvidia, Alphabet a Meta Platforms, protože v pondělí začal veletrh spotřební elektroniky roku 2025 v Las Vegas. Počáteční přednáška Jensena Huanga, generálního ředitele společnosti Nvidia rozvířila nadšení investorů z dalšího potenciálního rozvoje umělé inteligence (AI). Akcie společnosti Nvidia vzrostly až o 5 % a téměř dosáhly rekordní hodnoty. Také akcie dalších výrobců čipů v pondělí výrazně posílily, částečně i díky solidní zprávě o výsledcích společnosti Foxconn, smluvního výrobce čipů, který zaznamenal 15% meziroční nárůst tržeb. V souvislosti s tím akcie čipových gigantů Micron, ASML a Taiwan Semiconductor vzrostly o 8 %, 6 % a 11 %.

Společnost Nvidia v pondělí na veletrhu CES (consumer Electronics Show) v Las Vegas poskytla řadu nových a často vzrušujících oznámení zaměřených na umělou inteligenci. Ředitel Jensen Huang a představil svou vizi všeho: od autonomního softwaru AI, který bude pohánět roboty a samořídící auta, až po nový superpočítač, který se vejde na stůl všedního spotřebitele. Akcie společnosti za posledních 12 měsíců vzrostly o neuvěřitelných 205 % díky prozíravým investicím do AI hardwaru a softwaru CUDA (Compute Unified Architecture), který umožňuje vývojářům používat její čipy ke spouštění programů pro umělou inteligenci. Nejnovější oznámení společnosti se zaměřila na to, jak mohou programátoři využívat stávající hardware v nabídce Nvidia – její platformy Hopper a Blackwell. Společnost by také mohla debutovat s novou generací čipů již v březnu.

Reklama

Nový superčip GB10

Během pondělní akce Huang ukázal nejnovější čip založený na technologii Blackwell, superčip GB10. Jedná se o malou verzi superčipu GB200, který spojuje procesor Grace a grafický procesor Blackwell. Nvidia uvádí, že čip bude k dispozici v malém desktopovém systému nazvaném Project DIGITS a bude dodáván se 128 GB paměti a 4TB úložištěm. Společnost tvrdí, že tato sestava je dostatečně výkonná pro výzkumné pracovníky, kteří mají zájem o „prototypování, dolaďování a provozování modelů umělé inteligence“. Cena tohoto systému bude začínat na 3 000 dolarech a bude k dispozici v květnu u společnosti Nvidia a OEM partnerů.

Systémy autonomního řízení a robotika

Kromě nového čipu a stolního počítače Nvidia také debutovala svou platformu Cosmos pro vývoj autonomních systémů AI. Platforma využívá world foundation models (WFM), což jsou modely AI, které simulují podmínky v reálném světě. Tyto systémy jsou užitečné pro trénování humanoidních robotů a samořídících automobilů. Cosmos bude simulovat různé scénáře použití robotů a automobilů ve virtuálním prostředí, aniž by se musely používat v reálném světě. „Přichází okamžik ChatGPT pro robotiku,“ uvedl Huang ve svém prohlášení. „Stejně jako velké jazykové modely jsou i modely WFM zásadní pro pokrok ve vývoji robotů a autonomního řízení, ale ne všichni vývojáři mají odborné znalosti a zdroje na trénování vlastních,“ vysvětlil Huang. „Vytvořili jsme Cosmos, abychom demokratizovali WFM a poskytli obecnou robotiku na dosah každému vývojáři. Revoluce autonomních vozidel právě dorazila, předpovídám, že to bude pravděpodobně první robotický průmysl s obratem v řádu několika bilionů dolarů.“ Ve spojitosti s robotikou, Nvidia ještě kromě systému Cosmos přišla s projektem Isaac GROOT Blueprint pro trénink humanoidních robotů. Tento software, který se připojuje k náhlavní soupravě Apple Vision Pro, umožňuje vývojáři provádět a zaznamenávat konkrétní pohyby, které chce robota naučit. Isaac GROOT Blueprint pak tyto pohyby převezme a syntetizuje, čímž robotovi poskytne obrovskou sadu pohybů založených na původních pohybech vývojáře. Inženýři často musí humanoidní roboty učit pohybům prováděním opakujících se pohybů, které robot dokáže sám sledovat a pochopit. Obvykle je to časově náročná záležitost, ale díky systému Isaac GROOT Blueprint budou podle společnosti Nvidia vývojáři schopni zkrátit čas potřebný k vytvoření budoucích humanoidních robotických systémů.

Reklama

V oblasti automobilového průmyslu společnost Nvidia oznámila, že Toyota začne používat čip DRIVE AGX Orin a operační systém Nvidia DriveOS, který bude pohánět pokročilé asistenční funkce řidiče v příští generaci vozidel této automobilky. Nvidia rovněž uzavřela dohodu s automobilkou Continental a se společností Aurora, která se zabývá samořízenými nákladními vozidly (autonomní řízení 4. úrovně). Obě společnosti plánují, že od roku 2027 budou na silnicích jezdit autonomní nákladní vozy. Segmenty automobilového průmyslu a robotiky společnosti Nvidia ale stále tvoří relativně malou část jejích celkových příjmů. Ve třetím čtvrtletí vydělala tato divize 449 milionů dolarů ve srovnání s divizí datových center, která přinesla 30,8 miliardy dolarů z celkových tržeb ve výši 35,1 miliardy dolarů. Přesto ale divize "automobilový průmysl a robotika" svižně roste, její tržby se ve čtvrtletí meziročně zvýšily o 72 %.

Nvidia nakonec oznámila i řadu softwarových a hardwarových nabídek v oblasti AI, včetně svých AI Blueprints, agentních aplikací umělé inteligence (AI agents), které vývojářům umožní vytvářet a spouštět vlastní agenty umělé inteligence. Agenti AI jsou specializované programy, které mohou provádět vícekrokové úlohy v různých aplikacích. Společnosti jako Google a Microsoft sázejí na agenty AI a myslí si, že to bude dalším velkým posunem v podnikové a spotřebitelské AI díky jejich schopnosti automatizovat běžnější úkoly, jako je například import informací z e-mailů do tabulek.

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama