Pokles sazeb nemovitostnímu trhu v USA zatím příliš nepomáhá
Dnešek již před pár minutami otevřel index cen výrobců v Německu, který by však měl být téměř jediným významnějším údajem tohoto dne. V souladu s očekáváními došlo během října jen k mírnému zdražení, když ceny výrobců stouply o 0,2 % m/m (vs -0,5 % v září).
Pohledem meziročních dat výrobci stále registrují deflaci, když ceny zůstávají o 1,1 % nižší než před rokem (vs -1,4 % r/r v září), míra poklesu se však v letošním roce již trendově snižuje.
Kromě německých dat dnes budou investoři v Evropě sledovat také vystoupení prezidentky ECB Christine Lagardové na konferenci ve Frankfurtu, kde bude hovořit ohledně makroprudenční politiky.
Pohled zpět:
Maďarská centrální banka nepřekvapivě rozhodla o udržení úrokových sazeb na stejné úrovni, na které se nacházejí již od září (6,50 % v případě základní sazby, 5,50 % v případě depozitní sazby). Rozhodnutí o stabilitě sazeb potvrdilo naši i tržní prognózu a přichází tak ve chvíli, kdy říjnový růst cen (3,2 % r/r) sice skončil blíže inflačnímu cíli, než bylo očekáváno, na přelomu roku však očekáváme zrychlení inflace až ke 4 % v souvislosti s efektem statistické základny, ale také se změnami spotřebních daní. V posledních měsících navíc menší měny v regionu, a obzvláště pak forint, zažívají pokles zájmu investorů, kteří se obrací směrem k „bezpečným přístavům“ jako americký dolar či švýcarský frank. Právě slabší forint pak centrální banka řadí mezi významná proinflační rizika i pro příští rok.
Inflace v eurozóně včera také ničím nepřekvapila, když Eurostat v rámci finálních říjnových čísel potvrdil meziroční růst cen ve výši 2 %, tedy přesně v souladu s cílem ECB. Napříč měnovým blokem je však cenový vývoj značně nevyvážený, když např. Estonsko a Belgie stále zaznamenávají inflaci až ve výši 4,5 %, zároveň však není výjimkou ani růst o méně než 1 %. Nejnižší inflaci zaznamenalo Irsko a Litva (0,1 %), ve Slovinsku pak ceny meziročně dokonce stagnovaly. V meziměsíčním vyjádření došlo v průměru ke zdražení o 0,3 % (vs -0,1 % v září). Tempo poklesu jádrové inflace je nadále pomalé, když růst cen bez započtení potravin a energií zůstal na 2,7 % r/r. Právě energie přitom letos zlevňovaly, a tak i přes nárůst jejich cen v říjnu o 0,4 % m/m zůstaly meziročně nižší o téměř 5 %. Naopak ceny služeb byly meziročně vyšší o 4 %, a celkovou inflaci tak zvyšovaly relativně nejvíce ze všech kategorií.
Spojené státy včera nabídly data z nemovitostního trhu, na kterém v říjnu došlo k určitému zpomalení. Počet nově vydaných stavebních povolení klesnul z 1,425 mil. v září na 1,416 mil., přičemž trh očekával růst na 1,430 mil. povolení. Hůře dopadla i nově zahájená výstavba, když došlo k zahájení stavby jen 1,311 mil. domů (vs 1,354 mil. v září). Na trhu s nemovitostmi pak vnímáme mírné ohrožení i do budoucna, kdy navzdory nižším úrokovým sazbám zřejmě budou ještě pokračovat zvýšené ceny stavebního materiálu, v souvislosti s plánovanými deportacemi imigrantů po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu navíc může dojít i k prohloubení nedostatku pracovních sil.
Akciové trhy v USA včera opět posílily, pohledem indexu S&P 500 došlo k růstu o 0,4 %. Dnes očekáváme zvýšení volatility v souvislosti s dalším zveřejněním výsledků, zejména jde o společnost NVIDIA. Výkonnost německých titulů byla výrazně horší, index DAX v souhrnu odepsal 0,67 %. Pražská burza posílila o mírných 0,1 %. Koruna včera zůstala stabilní a vůči euru se obchodovala okolo úrovně 25,28 EUR/CZK.