První projekce vítěze voleb v USA, data z české ekonomiky a zasedání NBP

Během noci se již objevila první projekce výsledku prezidentských voleb, podle které by mohl být vítězem Donald Trump. Zatím jediným zpravodajským kanálem, který označil Tumpa za vítěze, je americká Fox news, podle níž však vyhrál v Pensylvánii, Severní Karolíně a Georgii, tzv. swing states, které jsou pro vítězství klíčové.

První projekce vítěze voleb v USA, data z české ekonomiky a zasedání NBP
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Volatilita na trzích roste, v případě těsného výsledku by však mohla být výrazně vyšší. Koruna již reaguje svižným oslabením k úrovni 25,40 EUR/CZK, zatímco dolar naopak posiluje.

Po americké volební noci se vrátíme zpět k tuzemské ekonomice, kde budou již za pár minut zveřejněna zářijová data ČSÚ. Konkrétně půjde o bilanci zahraničního obchodu, která v srpnu skončila překvapivě v plusu (14,3 mld. Kč), přičemž očekávání na září jsou ještě vyšší. Výrazný srpnový výsledek byl tažen zejména automobilovým průmyslem, jehož prudký meziroční nárůst byl však způsoben především příhodným termínem dovolených, které letos v souvisejících podnicích proběhly převážně už v červenci. Září by pak mohlo přinést zlepšení bilance tažené nejen statistickými efekty, kdy náš odhad počítá se saldem +22,5 mld. Kč (medián trhu 22,3 mld. Kč). V důsledku rozsáhlých povodní však může skutečný výsledek překvapit i směrem níže. Obdobné varování platí i pro zářijovou výrobu průmyslového sektoru, kdy mediánový odhad trhu poněkud optimisticky počítá s růstem až o 1,5 % r/r po očištění. Náš pohled je mírně opatrnější (0,3 %), alespoň mírný růst by se však dle dostupných dílčích dat přece jen dostavit mohl. Lepší situaci dnes před pár momenty naznačily i zářijové průmyslové objednávky v sousedním Německu, které nečekaně vzrostly až o 4,2 % m/m (vs odhad 1,5 %), přičemž ještě v srpnu propadaly o 5,4 % m/m. Zároveň i německé HDP ve třetím kvartále navzdory horšímu sentimentu nečekaně porostlo, což by mohlo domácí výsledky také podpořit.

Reklama

V rámci středoevropského regionu budou dnes důležité i události v oblasti centrálního bankovnictví. Primárně půjde o měnově-politické zasedání Polské národní banky (NBP), která se sice může těšit z relativně rychlejšího hospodářského růstu oproti sousedům, na poli boje s inflací však zatím z daleka vyhráno nemá. Naopak v posledním půl roce tempo růstu cen opět zrychluje a dosahuje už téměř 5 % meziročně. V posledním měsíci přitom funkci uvolnění měnových podmínek částečně plní slabší zlotý, a tak se zdá vysoce nepravděpodobné, že by do konce roku NBP přistoupila ke snížení úrokových sazeb. Naše i tržní prognóza pro dnešní zasedání očekává jejich stabilitu na úrovni 5,75 %. Druhou událostí pak bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky v Maďarsku, která taktéž ponechala sazby beze změny v souvislosti s vyšší inflací a slabším forintem.

Z eurozóny ještě v průběhu dopoledne dorazí zářijové ceny výrobců, které by měly v meziměsíčním srovnání podle našeho i tržního odhadu tentokrát poklesnout o 0,6 % (vs +0,6 % v srpnu), čímž by na straně výroby v meziročním vyjádření došlo k prohloubení deflace na -3,5 % (vs -2,3 % v srpnu).

Reklama

Pohled zpět:              

Ve Spojených státech byly včera vedle probíhajících prezidentských voleb zveřejněny také výsledky zahraničního obchodu, který v září dle očekávání prohloubil svůj deficit na více než 84 mld. dolarů (vs -70,8 mld. v srpnu). Import ve sledovaném období vzrostl o 10,3 mld., zatímco export o 3,2 mld. dolarů poklesl, přičemž celkový deficit byl tažen zejména zvýšením deficitu obchodu se zbožím. Zahraniční obchod se službami naopak vykazuje přebytek, který se dále mírně zvýšil. Tomuto výsledku odpovídá i sentiment, kdy nálada mezi nákupními manažery (PMI) v sektoru služeb dle ISM rostla nejen v září (54,9 bodů), ale zlepšování podmínek pokračovalo i v říjnu (56 bodů), a to dokonce nad očekávání analytiků (odhad trhu 53,8 bodů).

Akciové trhy včera bez ohledu na probíhající volby stoupaly vzhůru, nečekané zlepšení nálady ve službách se přelilo do všech 11 sektorů indexu S&P 500, který celkově posílil o 1,23 %. Pozitivní seance probíhala i v Evropě, když německý index DAX porostl o 0,57 %, pražský index PX si připsal 0,78 %. Dolar včera vůči hlavním měnám po většinu dne oslaboval, koruna vůči euru se v očekávání výsledků voleb v USA obchodovala stabilně nad úrovní 25,30 EUR/CZK. V reakci na první zprávy o možném vítězi se však vývoj obrátil a koruna se vydává slabším směrem.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama