Ropa opět obchoduje dle geopolitiky
Ceny ropy byly historicky téměř vždy závislé od politiky. Většinu času to byla rozhodnutí ropného kartelu OPEC, která určovala cenu „černého zlata“.
Ceny ropy byly historicky téměř vždy závislé od politiky. Většinu času to byla rozhodnutí ropného kartelu OPEC, která určovala cenu „černého zlata“.
V historii ovšem čas od času nastane období, ve kterém vůdčí roli na ropě převezme geopolitika a s ní související konflikty a narušení dodávek. To nastalo například při válce v Perském zálivu, kdy v květnu 1990 Irák prohlásil, že Kuvajt a Spojené Arabské Emiráty používají nadměrnou produkci ropy jako nástroj ekonomické války proti Iráku. Jedním z důvodů konfliktu byl tedy souboj o to, kdo bude produkovat.
Situace dnes je podobná. Přebytek na trhu se nedaří ani přes omezení těžby odbourat. Tentokrát lze jako „viníka“ označit americké břidličné těžaře, kteří se stali konkurenceschopnějšími. Dříve nebo později hrozí, že dojde k narušení toku ropy z oblasti Perského zálivu nebo jiných regionů těžby ropy, například z ekonomicky a politicky sužované Venezuely.
Narušení dodávek by vedlo k velmi prudkému dočasnému růstu cen ropy, což z této komodity nyní činí velmi složitou investici. Na jedné straně trh je pořád přezásoben a křivka futures je pro prodej příznivá. Proti tomu ale stojí zmiňované riziko dočasného narušení toků. Po delší době se nyní jeví jako nejrozumnější nemít na ropě žádnou pozici. (Nebo nakupovat akcie těžařů, ale jistit částečně pozici prodejem ropy jako komodity).