Rozdíly mezi úrokovými sazbami vkladů a úvěrů jsou propastné
Úrokové sazby na vkladových produktech finančních institucí nepokrývají ani současnou míru inflace. Úvěrové produkty inflaci naopak ...
Úrokové sazby na vkladových produktech finančních institucí nepokrývají ani současnou míru inflace. Úvěrové produkty inflaci naopak hravě překonávají. Sazby spotřebitelských úvěrů se blíží devíti procentům. U kreditních karet se běžně setkáváme i se sazbami převyšujícími dvacet procent.
Podle údajů zveřejněných Českou národní bankou jsou úrokové sazby z nových vkladů domácností stále velmi nízké. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností se v únoru pohybovala na úrovni 0,87 procenta. Sazba u jednodenních vkladů dosahovala úrovně 0,10 procenta. Úplně nejnižší úrokové sazby byly na běžných účtech, pohybovaly se na úrovni 0,04 procenta. Běžně využívané klientské produkty tak mají úrokové sazby hluboko pod úrovní inflace, která se aktuálně pohybuje na úrovni 1,8 procenta.
Úvěrové produkty však mají podstatně vyšší úrokové sazby. Únorová sazba u nových úvěrů na bydlení dosahovala úrovně 2,50 procenta. Podstatně vyšší sazba byla u úvěrů na spotřebu, která se pohybovala na úrovni 8,81 procenta. Nejvyšší sazbu u běžných úvěrových produktů mají kreditní karty. U nich se úroky pohybovaly ve výši 20,08 procenta. Velký rozdíl mezi úročením vkladů a úročením úvěrů je způsoben dostatkem finančních prostředků českých finančních institucí - ty totiž nepotřebují získávat nové finanční prostředky lepším zhodnocováním vkladů.