Spadla inflace v srpnu pod 2% hranici?
O dnešní hlavní ekonomické události je jasno. Již za pár okamžiků Český statistický úřad zveřejní, jak se vyvíjela tuzemská cenová hladina během měsíce srpna. Podle průzkumu agentury Bloomberg panuje až neobvykle vzácná shoda v rámci analytické obce, že inflace meziměsíčně stagnovala.
Pokud by se tato predikce naplnila, meziroční inflace by poklesla z červencových 2,2 % na 1,9-2,0 % v srpnu (roli by sehrály setiny). Nicméně prognózování inflace na měsíční bázi je zatíženo vysokým stupněm nejistoty zejména kvůli rozkolísanému vývoji cen potravin, které se v mnohých případech výrazně lišily od běžného sezónního vývoje. Nyní očekáváme podobný meziměsíční pokles jako v červenci, ale rizika jsou vychýlena oběma směry. Pokud by byl pokles cen potravin silnější, inflace by výrazněji poklesla pod 2% hranici. Naopak v případě podobného vývoje jako v dubnu, kdy ceny potravin skokově stouply, inflace by se zajisté udržela v horní části tolerančního pásma ČNB. Tomu by nezabránily ani po delší době klesající ceny pohonných hmot, které budou mít pozitivní dopad na srpnovou inflaci.
Z Německa dorazil již dnes ráno finální výsledek srpnové inflace. Úvodní odhady byly potvrzeny, když podle metodiky Eurostatu inflace klesla na rovná 2 % a podle národní metodiky Německého statistického úřadu dokonce až na 1,9 %. Tento výsledek včetně úvodního odhadu inflace v celé eurozóně (finální odhad v příštím týdnu) je dalším argumentem pro snížení sazeb ze strany ECB na svém čtvrtečním zasedání.
Pohled zpět:
Pásku nového týdne přestřihlo Ministerstvo práce a sociálních věcí, které publikovalo srpnovou statistiku o nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných v souladu s naší i tržní prognózou zůstal v srpnu na stejné úrovni jako v červenci čili na 3,8 %. Přestože zůstáváme zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci Evropské unie, pozorujeme na trhu práce signály mírného ochlazování. Počet uchazečů o zaměstnání se meziročně zvýšil o více než 25 tisíc a naopak počet volných pracovních pozic byl o takřka 18 tisíc nižší.
V eurozóně byl zveřejněn index Sentix měřící sentiment mezi analytiky, jehož zářijový výsledek ale ukázal, že negativní nálada na starém kontinentu neustupuje. Zhoršení indexu z -13,9 na -15,4 bodů bylo překvapivé, jelikož trh předpokládal snížení míry pesimismu (-12,2 bodů).
Světové akcie vstoupily do nového týdne pravou nohou. Americký index S&P 500 si připsal téměř 1,2 % a ani německý DAX se svým ziskem 0,8 % příliš nezaostával. Zdá se, že někteří investoři chtěli využít příležitosti levnějších nákupů po poklesu cen akcií v minulém týdnu. Naopak se příliš nedalo pražské burze, která odepsala 0,2 %. Koruna se i před dnešním výsledkem tuzemské inflace drží nad hranicí 25 EUR/CZK.