Spotřebitelské ceny opět vzrostly
Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, pohybuje se v tolerančním pásmu...
Meziroční míra inflace v červnu vzrostla o 2,7 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v květnu. Spotřebitelské ceny v celém druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly o 2,8 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v prvním čtvrtletí 2019.
Červnový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u elektřiny, která zdražila o 10,4 procenta. Již tradičně rostly i další ceny v oddíle bydlení. Například ceny nájemného vzrostly o 3,9 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Prudce zdražily rovněž dovolené s komplexními službami, jejichž ceny se zvýšily o 6,2 procenta. Dále skokově vzrostly ceny zeleniny a to o 22,7 procenta, přičemž ceny brambor se zvýšily dokonce o 51,7 procenta.
Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, pohybuje se v tolerančním pásmu. O české ekonomice můžeme říci, že je dlouhodobě nízkoinflační. Toto nastavení vyhovuje držitelům finančních prostředků, kterým se úspory znehodnocují jen mírně. Vysoká cenová stabilita naopak nevyhovuje dlužníkům, kterým nízká inflace příliš nesnižuje reálnou hodnotu úvěrů. Vzhledem k nízkému zadlužení veřejných rozpočtů lze relativně nízkou hladinu inflace považovat za vyhovující pro náš stát.
[sc:articleform id=12 articleid=961]
"Lidé, kteří letos pojedou na dovolenou, si sáhnou hlouběji do kapsy. Cestovní kanceláře využívají rostoucí životní úrovně Čechů a nabízejí stále dražší dovolené. Cestování příliš nenahrává ani slabý kurz koruny, který prodražuje nákupy v zahraničí."