Trump nakonec dotlačil Ukrajinu k tomu, že se s Amerikou podělí o své nerostné bohatství

Ukrajinský kabinet dnes doporučí podpis příslušných smluv, uvádí zdroje agentury Bloomberg. Aniž by ovšem Ukrajina od USA získala explicitní vojenské záruky. Samotná ekonomické zaangažování prostřednictvím právě nerostů bude dostačující i k zajištění bezpečnosti, říká americká strana.

Trump nakonec dotlačil Ukrajinu k tomu, že se s Amerikou podělí o své nerostné bohatství
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem o podílu USA na ukrajinském nerostném bohatství je i tak podle všeho racionálním krokem, neboť Spojené státy by měly vskutku získat silný ekonomický motiv, aby Ukrajinu bezpečnostně neopouštěly.

O neokolonialismu nemůže být příliš řeč. USA nechtějí nerostné bohatství přímo ovládnout – a zemi drancovat jako někdejší kolonialisté. Docela naopak. Nerostné bohatství Ukrajiny by mělo přispívat k její poválečné obnově. Jak?

Reklama

Výnos z těžby ukrajinského nerostného bohatství (uranu, galia, titanu, lithia, prvků vzácných zemin jako cer či beryllium, ale také ropy nebo zemního plynu atd.), resp. z prodeje licencí k této těžbě, se stane součástí fondu zaměřeného na dlouhodobou obnovu a rozvoj Ukrajiny.

Ve fondu bude mít správní a ekonomická práva americká strana. Což zvýší transparentnost a kvalitu řízení fondu tak, že by měl odpovídat západnímu standardu, takže o participaci na jeho projektech by měli mít větší zájem mezinárodní soukromí investoři. A banky a další financiéři by související úvěry měli poskytovat za celkově výhodnějších podmínek. Výhodnějších i z hlediska poválečné obnovy Ukrajiny.

Skrze fond samozřejmě Spojené státy a jejich firmy a podniky upevní své pozice při obnově Ukrajiny – a navýší příslušné zisky. Což je ale přesně to, co je třeba, aby Spojené státy získaly silnou motivaci Ukrajinu vojensky neopouštět.

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama