Týden ve znamení české ekonomiky

Tento týden nás čeká mnoho zajímavých dat z české ekonomiky, již dnes se dozvíme více ohledně vývoje situace v průmyslu a zahraničním obchodě za měsíc srpen. Zítra bude následovat nezaměstnanost a maloobchod, ve čtvrtek spotřebitelská inflace.

Týden ve znamení české ekonomiky
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Ze zahraničí stojí za zmínku publikace zápisu ze zasedání Fedu, který vychází ve středu, ale také americká inflace, která dorazí ve čtvrtek.

Dnes týden otevře zmíněná průmyslová výroba v České republice, která by měla v srpnu těžit z přesunu celozávodních dovolených v automotive a podle našeho odhadu meziročně vzrůst o 0,9 % po očištění o kalendářní vlivy. Tržní konsenzus je nakloněn spíše dalšímu poklesu produkce, když výrobci stále zápasí s nízkou poptávkou. Ve stejný čas bude zveřejněna také bilance zahraničního obchodu, která by i v srpnu podle našeho odhadu měla zůstat záporná (odhad -6,6 mld. Kč).

Reklama

V úterý bude zveřejněna statistika nezaměstnanosti dle MPSV, která by podle našeho odhadu měla zůstat již třetí měsíc v řadě na úrovni 3,8 %, kterou v průměru predikujeme pro celý letošní rok. Naváže vývoj maloobchodních tržeb, které podle nás stouply i v srpnu (odhad 3,8 % r/r), když spotřeba domácností rostla navzdory předchozím poklesům spotřebitelské důvěry. Včetně prodejů aut by mohly tržby vzrůst o 2,2 % r/r. V úterý se také dozvíme více o výkonu německého průmyslu (odhad 0,8 % m/m) a zahraničního obchodu USA.

Ve středu dorazí bilance zahraničního obchodu Německa, která naváže na průmyslová data a prozradí o stavu externí poptávky ovlivňující kondici našeho největšího exportního odbytiště. V USA bude zveřejněn zápis z posledního měnově-politického zasedání Fedu, který rozhodl o snížení úrokových sazeb o 50bb.

Reklama

Ve čtvrtek bude v Česku zveřejněna aktuální míra růstu spotřebitelských cen, která podle našeho odhadu tentokrát meziročně zrychlila na 2,4 %, a to navzdory predikovanému poklesu o 0,5 % vůči předchozímu měsíci. Se zrychlováním inflace počítáme až do konce roku, poté by se měl růst cen opět snižovat. Odpoledne dorazí data o inflaci také ze Spojených států, kde se očekává naopak její pokles z 2,5 % na 2,3 % r/r.

V pátek týden uzavřou finální data o zářijové inflaci v Německu, kde růst cen podle původního odhadu zpomalil pod 2 %, změna se neočekává. Odpoledne navážou ceny výrobců v USA, které by měly rovněž zůstat pod 2 %. Poté bude zveřejněn ještě předběžný výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry University of Michigan.

Pohled zpět:

V pátek byl zveřejněn zápis z posledního měnově-politického zasedání ČNB, který potvrdil odhodlání bankovní rady naplňovat zákonný mandát péče o cenovou stabilitu dostupnými prostředky, které se opírají o srpnovou makroekonomickou prognózu ČNB i nová data od jejího vydání. Ze srovnání skutečnosti s prognózou je zřejmé, že růst cen v posledních měsících jen mírně převyšoval očekávání ČNB, což podporuje opatrnostní přístup při snižování úrokových sazeb, zároveň však nebyl dostatečně překvapivý, aby bylo nutné cyklus přerušit. Očekáváme, že v současném tempu bude centrální banka sazby snižovat i na zbývajících dvou zasedáních do konce roku.

Páteční data ze Spojených států přinesla investorům alespoň částečnou úlevu v současné napjaté geopolitické situaci, když report o zaměstnanosti v USA naprosto pokořil veškerá tržní očekávání. Americká ekonomika totiž v září přidala na 254 tisíc nových pracovních míst, přičemž trh očekával pouze 140 tis. (146 tis. podle Bloombergu). Zároveň byl zpětně zvýšen i růst v minulém měsíci ze 142 tis. na 159 tisíc. V podobném rozsahu přibylo pracovních míst i v soukromém sektoru, zároveň došlo k překvapivému snížení nezaměstnanosti (4,1 % vs odhad 4,2 %) a růstu průměrné mzdy (+4 % vs odhad +3,8 % r/r).

Akciové trhy na tyto zprávy nemohly zareagovat jinak než pozitivně, a tak index S&P 500 po týdnu v červených číslech v pátek přidal až 0,9 %. Optimismus zavládl i v Evropě, německý index DAX vzrostl o 0,55 %, pražský PX připsal necelou desetinu procenta. Koruna v pátek zůstala nad úrovní 25,30 EUR/CZK, americký dolar vůči euru posílil na nejsilnější úroveň od poloviny srpna. Situace na Blízkém východě v minulém týdnu vyvolala výrazné zvýšení cen ropy, která si tak připsala největší týdenní zisk za 2 roky. Analytici upozorňují, že ceny ropy by mohly zůstat zvýšené po delší dobu i z důvodu nízkých zásob.

Více o česko ekonomika

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama