V EU přerozdělujeme téměř polovinu HDP
Celkové veřejné výdaje zemí Evropské unie tvoří 46,7 procenta hrubého...
Celkové veřejné výdaje zemí Evropské unie tvoří 46,7 procenta hrubého domácího produktu. K tomuto závěru došel Eurostat při analýze dat za rok 2018. Zdaleka nejvíce veřejných výdajů o velikosti 19,2 procenta HDP je vynakládáno na sociální ochranu. Druhou největší položkou jsou výdaje spojené se zdravím. Na ně země Evropské unie vynakládají 7,0 procenta HDP.
Veřejné výdaje ve vztahu k hrubému domácímu produktu dosahují v České republice úrovně 40,7 procenta. Pohybují se hluboce pod průměrem Evropské unie. Výrazně nižší jsou výdaje na sociální ochranu, které tvoří 12,0 procenta HDP. Do těchto výdajů můžeme zařadit prostředky vynakládané na seniory, které představují 7,4 procenta HDP. Průměr Evropské unie přitom tvoří 10,4 procenta HDP.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
České veřejné výdaje na zdraví tvoří 7,6 procenta HDP. Pohybují se tedy lehce nad průměrem Evropské unie. Přesně na průměru unijních zemí se pohybují naše veřejné výdaje vynakládané na vzdělávání. Ty dosahují úrovně 4,6 procenta HDP. Naopak výdaje na obranu máme nižší, než je průměr Evropské unie.
Největší veřejné výdaje o velikosti 56,0 procenta HDP vynakládá Francie. Více než polovina hrubého domácího produktu proteče veřejnými výdaji ještě ve Finsku, Dánsku a Belgii. Některé země Evropské unie vynakládají na veřejné výdaje méně než 40 procent HDP. Jedná se o Bulharsko, Rumunsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Maltu a Irsko. Irská republika má dokonce nejnižší veřejné výdaje ze všech unijních zemí o velikosti 25,4 procenta HDP.
[sc:articleform id=10 articleid=924]
"Vzhledem k tomu, že veřejné výdaje v Evropské unii dosáhly téměř poloviny hrubého domácího produktu, můžeme říct, že žijeme ve smíšeném hospodářství. Od čistě tržního systému nyní máme zhruba stejně daleko jako od centrálního plánování."