Zlato jde na mezi profesionály dračku

Unce historicky vůbec poprvé vyjde na více než 65 000 Kč. V letošním třetím čtvrtletí zlato ve velkém nakupovaly hlavně velké fondy a některé centrální banky včetně české, sháňka po zlatě v podobě mincí či šperků ale kvůli jeho drahotě opadla.

Zlato jde na mezi profesionály dračku
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Celková poptávka po zlatě letos ve třetím čtvrtletí stoupla na 1313 tun, meziročně o pět procent, vyplývá z dnes zveřejněných dat World Gold Council. Jedná se o historicky největší množství nakoupeného zlata ze všech třetích čtvrtletí. Silná poptávka se odráží v ceně žlutého kovu, která překonává historický rekord za rekordem – alespoň tedy z nominálního hlediska.

Dnes se cena zlata vyhoupla na takřka 2790 dolarů za troyskou unci, plyne z dat agentury Bloomberg, což je opět další rekord. 

Reklama

Objem poptávky po zlatě letos ve třetím čtvrtletí při 35procentním meziročním nárůstu překonal úroveň 100 miliard dolarů, což je tedy právě jak výsledek rostoucí vlastní silné poptávky, tak i rostoucí ceny kovu. Dosud nikdy v historii, v žádném ze čtvrtletí, nebyla hranice 100 miliard dolarů pokořena. 

V české měně cena zlata včera historicky vůbec poprvé překonala psychologickou hodnotu 65 000 korun za troyskou unci.

Reklama

Letos už zlato zhodnotilo v dolarech o více než třetinu. Investoři letos zlato kupují jakožto stovkami, ba tisíci lety prověřené bezpečné útočiště, tedy kvůli rostoucímu geopolitickému napětí, zejména pak kvůli konfliktům na Ukrajině a na Blízkém východě. Rovněž nejistota ohledně výsledku amerických prezidentských voleb a dalšího vývoje vnitropolitické situace v USA zlatu svědčí. Prospívá mu také očekávání trhů, že americká centrální banka bude letos pokračovat ve snižování své základní úrokové sazby. Při snižování úrokových sazeb se stírá klíčová nevýhoda zlata, kterou má oproti jiným investičním aktivům, a sice ta, že žádný úrok či třeba dividendu nenese.

V neposlední řadě poptávku po zlatě posiluje obava z rostoucího zadlužování zejména Spojených států, jehož řešení nemá ve svém programu dostatečně zohledněno ani jeden z prezidentských kandidátů, ani Donald Trump, ani Kamala Harrisová.

Poptávku po zlatě poháněly letos ve třetím čtvrtletí hlavně burzovně obchodované fondy zaměřené na investice do žlutého kovu. Investice do fyzického zlata, například mincí či slitků, ale poklesly, stejně jako nákupy zlata coby šperku a klenotu a konečně stejně jako investice centrálních bank. Domácnosti i mnohé centrální banky odrazovala do větších nákupů už příliš vysoká cena zlata.

Česká národní banka se ovšem i tak zařadila mezi světově největší nákupčí žlutého kobu ze všech centrálních bank. V objemu nakoupeného zlata se dělí o páté místo se srbskou centrální bankou. Obe ve třetím kvartále navýšily své zásoby zlata o pět tun. Více drahého kovu už nakoupily jen centrální banky Polska (42 tun), Maďarska (16 tun), Turecka (10 tun) a Uzbekistánu (9 tun).

Tuzemská centrální banka tak nadále pokračuje v nákupech zlata, které obnovila v polovině roku 2020, po předchozím desetiletí trvajícím rozprodeji kovu. ČNB tak diverzifikuje své značné devizové rezervy, které v poměru k HDP patří stále k největším na světě. 

Více o zlato

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama