Americké akcie ve čtvrtek zesláblý a ztráty vedly akcie v oblasti technologií
Index S&P 500 klesl o zhruba 0,9 %, zatímco technologický Nasdaq Composite se propadl o téměř 1,7 % v čele s poklesem akcií giganta v oblasti čipů s umělou inteligencí Nvidia. Průmyslový index Dow Jones klesl o 0,5 % poté, co všechny tři indexy ve středu uzavřely v zelených číslech.
Ve čtvrtek začalo sympozium Fedu v Jackson Hole a trh je v pohotovosti před jakoukoli změnou tónu ze strany tvůrců politiky, až na akci v pátek promluví Powell.
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden zhruba nezměnil, což odráží postupné ochlazování trhu práce, ale nikoli rapidní zhoršování, výhled zaměstnanosti zůstává v centru pozornosti před pátečním projevem předsedy Fedu Jeroma Powella v Jackson Hole. Nové údaje ministerstva práce ukázaly, že v týdnu končícím 17. srpna bylo podáno 232 000 prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což je více než 228 000 v předchozím týdnu a v souladu s očekáváním ekonomů. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti opět vzrostly na 1,86 milionu, což je nejvyšší úroveň od listopadu 2021.
Za každý dolar budoucích zisků nyní investoři platí o 45 % méně, pokud vlastní akcie EM (emerging markets, neboli rozvojové trhy) než americké akcie. Takto výrazně nebyly akcie EM nedoceněné oproti americkým akciím od roku 2006. Dnešní široký rozdíl je přetrvává i přesto, že analytici za poslední dva měsíce zvýšili průměrný odhad zisků pro index MSCI Emerging Markets o 5,2 %, což je rychlejší nárůst než u indexu S&P 500 o 1,9 %. Současné nízké ocenění EM ve srovnání s indexem S&P 500, navzdory zlepšujícím se odhadům zisků, odráží skepsi investorů. Tato opatrnost souvisí s pokračujícími debatami o hospodářském růstu USA a potenciálním dopadem vítězství republikánů v nadcházejících volbách, což by mohlo vést ke zvýšení cel a silně tak zatížit sentiment v EM. Index akcií EM se obchoduje s poměrem ceny k zisku na 11,9násobku, index S&P 500 se obchoduje s 21,5násobkem. Před necelými třemi lety investoři akceptovali pouze 28% slevu akcií EM. Tento rozdíl se zvýšil na 45 %, protože silnější dolar a zvýšené úrokové sazby si vybírají daň na růstu rozvíjejících se trhů a výkonnosti tamních podniků. Rozvíjející se trhy jsou velmi levné, málo oblíbené a málo známé. Do budoucna bude klíčový globální růst, aby rozvíjející se trhy začaly dosahovat lepších výsledků. Snížení sazeb Fedu, slabší dolar a určitá jasnost ohledně amerických cel pomůže sentimentu EM.