Důvěra spotřebitelů v eurozóně roste jen opatrně, podobný výsledek čeká i ČR

Dnes bude zveřejněn měsíční konjunkturální průzkum ČSÚ, který prozradí, jak se v tuzemské ekonomice vyvíjí důvěra podnikatelů a spotřebitelů. V případě spotřebitelského indikátoru po prudkém zvýšení na začátku roku docházelo v posledních měsících ke značnému útlumu důvěry, jejíž hodnota klesla téměř na úroveň indikátoru podnikatelů.

Důvěra spotřebitelů v eurozóně roste jen opatrně, podobný výsledek čeká i ČR
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Důvěra podnikatelů v letošním roce zaznamenávala opatrnější pohyby, a i míra zlepšení od začátku roku tak byla nižší. V souhrnu by podle tržních odhadů mohla důvěra v českou ekonomiku v říjnu nepatrně vzrůst z hodnoty 97,0 v září na 97,1 indexových bodů, což by bylo stále pod dlouhodobým průměrem (100).

Klíčové informace o ekonomickém vývoji v zahraničí dnes přinesou indikátory nálady ve zpracovatelském průmyslu skrze index nákupních manažerů (PMI) v Německu, eurozóně i v USA. Průmyslové výrobě se ve všech případech v letošním roce zatím příliš nedaří, když v neprospěch hraje pomalejší ekonomické oživení i zvýšená konkurence z jiných částech světa. Nejhorší je přitom stále situace v Německu, kde výhled na potenciální zlepšení zůstává znepokojivě dlouho zastřen mírou přetrvávajících výzev. Očekáváme proto, že německý PMI spíše opět poklesne, a to ze zářijových 40,6 bodů na úroveň 40,1. Podobný vývoj očekáváme i v případě eurozóny, kde by se indikátor mohl nepatrně snížit z 45 na 44,9 bodů. K výrazným změnám by však dojít nemělo, když i rozptyl tržních odhadů je poměrně úzký. Konečně v případě Spojených států průmysl klesá v relativně nejpomalejším tempu. Minulé vydání PMI (dle S&P Global) však odhalilo prudký pokles optimismu ohledně vývoje v příštím roce, jeho odhady jsou nyní dokonce nejníže od října 2022. V případě aktuální nálady pro měsíc říjen by podle mediánu trhu mohl indikátor mírně vzrůst z 47,3 na 47,5 bodů, ani to však z daleka nebude stačit k návratu na růstovou trajektorii. Následně z USA dorazí ještě statistiky o prodejích nových domů v září, které by podle tržního odhadu měly zůstat téměř beze změny (odhad 0,719 mil. vs 0,716 mil. v srpnu).

Reklama

Pohled zpět:              

Včerejší odhad spotřebitelské důvěry v eurozóně skrze dotazníkové šetření Evropské komise přinesl uspokojivé zjištění, když v souladu s očekáváními trhu došlo k mírnému růstu důvěry z -12,9 na -12,5 bodů. Ačkoli tempo růstu připomíná spíše přešlapování na velmi pomalých eskalátorech, jedná se o dosud nejlepší výsledek v tomto roce, kterým je potvrzeno pokračování trendu mířícího vzhůru. Současně byly zveřejněny výsledky totožného indikátoru pro celou Evropskou unii, kde míra důvěry spotřebitelů vzrostla o 0,4 p.b. na -11,2 bodů, čímž se poprvé od února 2022 vrátila zpět na svůj dlouhodobý průměr.

V případě nemovitostního trhu v USA byly výsledky o něco horší, než se očekávalo, když prodeje existujících domů dosáhly jen 3,84 mil. prodaných jednotek (vs odhad 3,86 mil.). Na potenciální zájemce o stávající nemovitosti tak stále dopadá efekt zpřísněné měnové politiky, když prodeje dosáhly dokonce nejnižšího objemu od roku 2010. Pozitivní zprávou může být alespoň zpětně mírné navýšení srpnového výsledku z 3,86 na 3,88 mil. jednotek.

Akciové trhy včera pokračovaly výprodeji, americký index S&P 500 v souhrnu poklesl dokonce o 0,92 %, ačkoli jednotlivé tituly dosahovaly různých výsledků. Za zmínku stojí především Tesla, která díky obnovenému optimismu investorů po zveřejnění výsledků za třetí kvartál vzrostla v rámci obchodování po skočení burzovních hodin o 12 %. V souhrnu se však nedařilo ani akciím v Německu, kde index DAX odepsal 0,23 %. Pozitivní zprávy naopak dále přináší pražská burza, která opět rostla (+0,52 %). Koruna včera mírně oslabila a pohybuje se na úrovni 25,26 EUR/CZK.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama